Dbanie o bezpieczeństwo urządzeń bezprzewodowych

shutterstock_1029018790+(1).jpg

Nasi użytkownicy-studenci korzystają z dostępu do szybkiej i niezawodnej sieci Wi-Fi, ale ta sieć musi być w 100% bezpieczna. Czy Twój dostawca usług internetowych (ISP) potrafi zarządzać ryzykiem?

Niedawno przeprowadziliśmy ankietę wśród naszych użytkowników-studentów — 3 na 4 osoby stwierdziły wówczas, że Wi-Fi jest dla nich najważniejszym rodzajem połączenia z Internetem.* Prawdopodobnie nie jest to zaskakująca informacja, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę posiadanych przez nich urządzeń wykorzystujących technologię Wi-Fi — od laptopów, smartfonów, przez drukarki bezprzewodowe, bezprzewodowe głośniki (takie jak Sonos), po urządzenia do strumieniowego przesyłania multimediów (jak Chromecast lub Apple TV).

Nasi użytkownicy korzystają z dostępu do szybkiej i niezawodnej sieci Wi-Fi, ale ta sieć musi być w 100% bezpieczna.

Sieci bezprzewodowe niosą ze sobą pewne wyzwania związane z bezpieczeństwem. W typowym otoczeniu domowym podłączasz bezprzewodowy router i konfigurujesz własną sieć bezprzewodową i hasło. Następnie używasz hasła, aby podłączyć urządzenia do sieci bezprzewodowej. Oznacza to, że Twoje urządzenia mają dostęp do Internetu, a dane mogą być przesyłane między urządzeniami. Innymi słowy Twój smartfon może „wykryć” głośnik Sonos lub urządzenie Chromecast wykorzystując sieć bezprzewodową i wysłać instrukcje.

W budynku z wieloma lokatorami (podobnie jak w budynkach studenckich), gdzie wykorzystywana jest zarządzana usługa internetowa (realizowana przez dostawców, takich jak ASK4), sieć bezprzewodowa jest siecią wspólną, zapewniającą dostęp do sieci Wi-Fi każdemu lokatorowi w budynku.

Istnieje wiele powodów, dla których zarządzana usługa internetowa jest najlepszym rozwiązaniem w budynkach z wieloma lokatorami, jednakże jednocześnie wiąże się z nią jeden, niezwykle istotny problem, dotyczący bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych:

Jeśli wszyscy połączą swoje urządzenia z tą samą siecią bezprzewodową, będą „wykrywalni” w ramach tej sieci dla każdej z osób znajdujących się w budynku.

Oznacza to, że sąsiedzi mogą widzieć swoje urządzenia i łączyć się ze sobą nawzajem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, co stanowi oczywiste zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa.

Odpowiedzialność za wyeliminowanie tych zagrożeń ponosi dostawca usług internetowych.

Rozwiązanie dotyczące bezpieczeństwa — część 1

Pierwszym rozwiązaniem tego problemu jest ochrona portu. Mówiąc prościej, oznacza to skonfigurowanie sieci w taki sposób, by izolowała urządzenia, pozwalając im łączyć się z Internetem, ale nie między sobą. Dzięki temu są one „niewykrywalne” w obrębie sieci bezprzewodowej.

Przez długi czas to rozwiązanie było wystarczające. Jednak związane z tym ograniczenia oznaczają, że urządzenia, które obecni i przyszli studenci coraz częściej uznają za bardzo ważne i które polegają na lokalnej łączności bezprzewodowej, po prostu nie będą działać.

Przeprowadzone przez nas wśród 3000 europejskich nastolatków badanie dotyczące życia w sieci pokazuje, że taka sytuacja jest nie do przyjęcia — studenci z roku 2020 oczekują bezproblemowej pracy swoich urządzeń i przykładają do tego dużą wagę.

W tym ustawieniu należy bezwzględnie zachować ochronę portu. Nie możemy oczekiwać, że indywidualni użytkownicy będą świadomi ryzyka lub będą próbować samodzielnie zarządzać ryzykiem (np. w stosownych przypadkach dostosowując ustawienia urządzeń lub odłączając urządzenia od sieci Wi-Fi, gdy nie są używane). Jednak ochrona portu nie jest kompletnym rozwiązaniem.

Rozwiązanie dotyczące bezpieczeństwa — część 2

Aby sprostać temu wyzwaniu, firma ASK4 stworzyła 4Network. Rozwiązanie 4Network, które zdobyło tytuł Innowacja roku, zapewnia użytkownikom zarządzanych usług internetowych w budynkach z wieloma lokatorami prywatne sieci bezprzewodowe. Oznacza to, że użytkownicy mogą połączyć swoje urządzenia obsługujące sieci bezprzewodowe w prywatny i bezpieczny sposób za pośrednictwem wspólnej infrastruktury budynku — zupełnie jak w domu. 

Rozwiązanie 4Network stanowi jedyną w swoim rodzaju część infrastruktury sieciowej ASK4. Nasz zespół techniczny poświęcił kilka lat na jego opracowanie. Jest to bezpośrednia odpowiedź na zmieniające się wymagania naszych użytkowników związane z łącznością oraz na coraz większą liczbę urządzeń wykorzystujących technologię Wi-Fi, systemów rozrywki i infrastruktury dostępnych obecnie dla lokatorów oraz zarządców zakwaterowania.

Bezprzewodowe sieci osobiste poszczególnych użytkowników działają niezależnie od tego, w którym miejscu budynku przebywają (ich sygnał nie jest ograniczony jedynie do pokoju lub zasięgu jednego „routera”). Mogą one obejmować każde urządzenie przewodowe lub bezprzewodowe.

Kompletne rozwiązanie

4Network umożliwia firmie ASK4 zapewnianie najlepszych możliwych wrażeń z połączeń dla zarządców budynków i lokatorów, zapewniając bardzo szybką, zarządzaną i niezawodną sieć szerokopasmową oraz dostęp do sieci Wi-Fi dla całego budynku oraz prywatne i bezpieczne bezprzewodowe sieci osobiste dla poszczególnych mieszkańców.

Ewoluuje nie tylko sama technologia, ale także zachowania użytkowników i ich oczekiwania. Firma ASK4 codziennie pracuje nad lepszym zrozumieniem potrzeb naszych użytkowników oraz zapewnianiem klientom innowacji w zakresie techniki i usług. Jeśli jesteś właścicielem projektu mieszkań studenckich lub mieszkań budowanych pod wynajem, skontaktuj się z nami, a chętnie o tym porozmawiamy.

*Dane ASK4 (ankieta przeprowadzona wśród studentów w październiku 2017 r.)

download.png
ASK4 Limited